Stvarno pravo
Iskalnik
Brezplačno svetovanje
Mnenja strank
-
Pri gradnji smo imeli več problemov z izvajalci, saj se niso držali dogovorov glede materialov in ...
-
Imeli smo problem z banko in hipoteko, ker banka ni hotela izdati izbrisne pobotnice, po posvetu v ...
-
V bloku smo imeli stanovalca, ki ni plačeval stroškov in zato nismo vedeli kaj narediti, g. Miha nam ...
-
Dobri nasveti kako rešiti nam nerešljivo situacijo s sosedom. Priporočamo v primeru PGD ali ostale ...
-
Imam stanovanje na Plešičevi ulici 45, Ljubljana, sem lastnica le-tega, v njem živim. Stanovanje ...
Stvarnopravni zakonik - razčlenjen |
Stvarnopravni zakonik:
POSEST Kaj je posest? Posest imamo, ko obvladujemo določeno stvar oziroma imamo v uporabi-lasti nepremičnino. Ali povedano drugače, kar imamo v lasti in tudi uporabljamo, je dejansko naša posest. Posest lahko vršimo tudi preko druge osebe, na primer sme lastnik televizorja, ki sem ga posodil prijatelju, dejansko predmeta nimam v uporabi, vendar prijatel ve da je sposojeno. Še boljši primer je, ko se odda stanovanje. S tem ko oddamo stanovanje predamo trenutno posest stanovanja, vendar ne predajamo trajne dejanske posesti nepremičnine. Posestnik mora biti v dobri veri, da je upravičen do posesti. V kolikor imetnik stvari ni Dobroveren, lahko predmet upravlja kot imetnik nikoli pa ne kot posestnik. Zanimivo je na primer kdaj posest preide v primeru smrti posestnika? Posest preide na dediča takoj z zapustnikovo smrtjo, ne glede na dejstvo, da v tistem času dedič nima v posesti predmeta. Kdo moti posest dobrovernemu posestniku ima imetnik posesti pravico zavarovati svojo posest s samopomočjo. Samopomoč je mogoče uporabiti samo v primeru, da je nevarnost neposredna. MOTENJE POSESTI V primeru motenja posesti, na primer, ko vam nekdo zamenja ključavnico na stanovanju, vam je s tem preprečil vstop v vaše stanovanje in s tem moti vašo posest. V primeru motenja posesti je potrebno zahtevati sodno varstvo oziroma vložiti tožbo na pristojno sodišče v roku 30 dni od nastanka motenja vendar največ eno leto od nastanka motenja. Na primer nekdo ima vikend v najemu, nato brez opozorila, lastnik zamenja ključavnico na objektu, kLjub temu, da ste poravnali najemnino, če v enemu letu ne boste zahtevali vrnitev vikenda v posest na podlagi najemne pogodbe, kasneje ne boste uspeli zahtevati posesti. Zanimivo je, da tisti, ki si je posest pridobil z zvijačo, na skrivaj ali kako drugače nepošten način lahko zahteva s tožbo proti vsem, ki bi motili njegovo posest in bo tudi uspel z tožbo, razen proti tistemu, proti kateremu je na nepošten način pridobil posest. Sodišče z odločbo odredi prepoved vsakega nadaljnjega motenja posesti. Če je le mogoče sodišče zahteva vrnitev posesti dobrovernemu ali prvotnemu posestniku pravice. Sodišče izvede tudi vse možne ukrepe, da prepreči tudi vsa nadaljnja motenja posesti, na primer prepoved približevanja določeni osebi določeni nepremičnini.
Nudimo informacije in pravno svetovanje na področju stvarnega prava. Pokličite 040 30 30 84 |
Komentarji
Lepo prosim za pisno pojasnilo, kaj spada pri merilih za določitev prispevka v RS v BRUTO POVRŠINO POSAMEZNEGA DELA V ETAŽNI LASTNINI? Ali poleg površine stanovanja, sem spada tudi balkon, terasa, atrij, klet, shramba,..., skratka VSE, kar je vpisano v ZK kot moja etažna lastnina?
Lepa hvala za hiter odgovor!
Marko Juršič, predsednik nadzornega odbora Topniška 45, LJ.(041 613 012)
Na terasi večstanovanjske stavbe smo z dovoljenjem lastnikov in GD zgradili stanovanji ter dobili pravico posesti.Uredite v pogodbe je še v teku, tako še nismo formalni lastniki in stanovanji še nista vpisani v ZK.
Ker zato še ni pravne podlage, na kakšen način bi plačevali obratovalne stroške in katere?
Ali smo dolžni plačevati prispevek v rezervni sklad, čeprav še nismo formalni lastniki?
Katera površina je podlaga za obračun prispevka v RS-neto ali bruto in kaj spada v katero?
Lepa hvala za hiter odgovor, LP
Marko Juršič
RSS kanal za komentarje tega sporočila.